» hl.str. > vesmir

"THE WHEEL"(Kolo)

The Wheel

Téměř dokonalý kruh horkých, modrých hvězd(obíhajících) okolo žlutého jádra je neobvyklá galaxie známá jako "Hoagův objekt". Tento obrázek z Hubbleova teleskopu poskytuje pohled přímo do tváře hvězdného kruhu, odhalující více detailů než jakýkoliv jiný existující obrázek tohoto objektu.

Celá Galaxie je široká okolo 120.000 světelných let, což je o trochu širší než Galaxie Mléčné Dráhy. Modrý kruh, tvořen hlavně shluky mladých, masivních hvězd ostře kontrastuje se žlutým jádrem, převážně z hvězd starších. To co vypadá jako trhlina oddělující dvě hvězdné populace od sebe, zřejmě obsahuje nějaké shluky hvězd, ty jsou však příliš slabé, aby byly vidět. Kuriózně zde, uvnitř této tmavé plochy na jedné hodině, můžeme spatřit objekt, který se velmi podobá Hoagovu objektu. Nejspíš se jedná o kruhovou Galaxii v pozadí.

Kruhové Galaxie se utváří několika způsoby. Jedním z možných scénářů je kolize s jinou Galaxií. Někdy se druhá Galaxie zrychlí skrze první, zanechávajíc za sebou "šplouchanec" hvězdných formací. U Hoagova objektu není žádná stopa po druhé Galaxii, což vede k závěru, že modrý kruh hvězd mohou být otrhané zbytky Galaxie, která proletěla nedaleko. Někteří astronomové odhadují, že k srážce došlo před 2-3 miliardami let.
Tato neobvyklá Galaxie byla objevena roku 1950 astronomem Artem Hoagem. Od Země je vzdálena 600 milionů světelných let v souhvězdí hada.

» původní článek

Převzato a volně přeloženo z www.hubblesite.org

TOPlist

NAVRCHOLU.cz
Valid XHTML 1.0!