» hl.str. > vesmir

"MONOKL" M 64

Monokl M64

Kolize galaxií po sobě zanechala souhvězdí neobvyklého vzhledu s neobvyklým vnitřním pohybem. Kolem jasného středu galaxie múžeme vidět tmavou oblast, která pohlcuje prach a podle které M64 získala přezdívku "Monokl" či "Zlé oko". M 64 je známá i mezi amatérskými astronomi, neboť je pozorovatelná i v malých dalekohledech. Poprvé byla katalogizována v 18. století francouzským astronomem Messierem. Nachází se v severním souhvězdí Coma Berenices, ve vzdálenosti zhruba 17 milionů světelných let od Země.

Na první pohled není ničím neobvyklá. Stejně jako ve většině galaxií, hvězdy v M64 rotují ve směru hodinových ručiček. Nicméně při bližším pohledu roku 1990 byl učiněn zajímavý objev a sice, že mezihvězdný plyn v krajových oblastech M64 rotuje v opačném směru než plyn a hvězdy uvnitř galaxie.

V okrajové oblasti můžeme vidět aktivní skupinu hvězd, tam kde spolu rotující plyny kolidují, smršťují se a stlačují. Za povšimnutí stojí modré horké hvězdy, které se právě utvořily. Stejně jako růžové mraky žhnoucího vodíkového plynu, který vystaven ultrafialovému záření z právě vzniklých hvězd světélkuje.

Astronomé věří, že opačně rotující plyn vznikl pohlcením jiné satelitní galaxie , která se srazila s galaxií M64 před více než bilionem let. Malá galaxie téměř celá zanikla, jediné známky z ní přetrvávají v opačné rotaci plynů na okrají M64.
Tento obrázek byl pořízen Hubbleovou Širokoúhlou Planetární Kamerou 2 (Hubble's Wide Field Planetary Camera 2 - WFPC2). Tato barevná fotka je kompozicí čtyř obrázků pořízených přes odlišné barevné filtry. Tyto filtry oddělují modré a téměř infračervené světlo, dále červené světlo vyzařované atomy vodíku a zelené světlo ze Strömgrenu y.

» původní článek

Převzato a volně přeloženo z www.hubblesite.org

TOPlist

NAVRCHOLU.cz
Valid XHTML 1.0!